Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Muž u nákupního centra předstíral, že je hluchoněmý

Muž u nákupního centra předstíral, že je hluchoněmý

.. a už je to tu zase! S cedulí v ruce se po parkovišti u nákupního centra pohyboval muž a předstíral, že je hluchoněmý.

Ilustrační foto
17. září 2020 - 08:00

Vzhledem k tomu, že se takováto scénka v ulicích našeho města objevuje celkem pravidelně, lidé jsou obezřetní a ve většině případů podvodníkům nenaletí. I tentokrát přivolali na místo, k prověření hodnověrnosti hluchoněmého muže, hlídku městské policie.

Při příjezdu ho strážníci spatřili živě gestikulovat u vozidla, ze kterého vystupovala žena s malými dětmi. Ta uvedla, že z muže měla strach, a kdyby strážníci nepřijeli, raději by mu peníze dala. Vyluzoval zvuky a prudce máchal rukama. Před oči jí strkal papír s logem nějaké charitativní organizace s podpisy lidí a věnovanou finanční částkou. Bála se o bezpečnost svou i svých dětí.

Hlídka muže odvedla ke služebnímu vozidlu, kde „zázračně“ promluvil. Jednalo se o cizince, který tvrdil, že česky nerozumí. Na místo byla přivolána Cizinecká policie PČR. Pro policisty to nebyl neznámý,  s tímto podvodníkem se nesetkali poprvé. Potvrdili strážníkům jeho  totožnost, a ti mu na místě uložili pokutu ve výši 10 000 korun.

Městská policie by chtěla občany varovat před podobnými podvodníky, kteří se snaží pod různými záminkami vylákat z lidí peníze. Obecně platí, že každá sbírka pořádaná na území města musí být schválena magistrátem a zároveň je o ní informována i městská policie. Všichni účastníci sbírek u sebe musí mít osobní jmenování s průkazem totožnosti, kopii o povolení sbírky, zapečetěnou kasičku, kartičku pořádající organizace a alespoň jeden z nich musí být plnoletý.  Zároveň platí i nepsané pravidlo, že sbírky jsou uvedeny na webových stránkách jednotlivých pořadatelů. Pokud si občané nejsou jisti, zda je oslovil pracovník v rámci řádně schválené sbírky, či se jedná o podvodníka, měli by se obrátit na městskou polici. Ta je oprávněna, stejně jako Policie ČR, provést kontrolu „výběrčích“.

Neměli bychom dávat šanci podvodníkům, kteří se snaží pouze obohatit na dobré myšlence a sociálním cítění většiny lidí, navíc i kazí dobré jméno a snahu všech skutečných dobročinných akcí.

Městská policie se zaměří na kontroly chodců a cyklistů

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Eva Kněžourová, tisková mluvčí Městské policie Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mp)