Svátek má: Jonáš

Regiony

Velikost textu:

Na bezpečnost v Krkonošském národním parku přispěla Nadace ČEZ

Na bezpečnost v Krkonošském národním parku přispěla Nadace ČEZ

Téměř 12 milionů návštěvníků přijede ročně do Krkonoš. Na strážce Krkonošského národního parku jsou tak kladeny stále vyšší nároky.

Krkonoše
9. června 2023 - 08:00

Nadace ČEZ věnovala na zajištění bezpečnosti pohybu pěších a cykloturistů 700 tisíc korun a na vybavení strážní a informační služby Správy KRNAP přispěla částkou 795 200 korun. Na ochranu přírody a podporu aktivit Spolku přátel krkonošské přírody Nadace ČEZ věnovala částku 499 700 korun.

Návštěvnost Krkonošského národního parku dosahuje několika milionů osob za rok. Minimálně polovina z nich pak míří do nejvyšších českých hor v létě. Turisté se v národním parku pohybují nejen pěšky, ale často i na kole. Zaměstnanci Správy KRNAP musí zajistit bezpečnost, orientaci v terénu, rozcestníky a ukazatele. Odstranit nebezpečné větve a zpřístupnit cesty. S podporou Nadace ČEZ strážci pořídili vyvětvovací pily, aku pilu, motorový vrták a lanový naviják, zametací kartáče, které umožní efektivní a rychlý potěžební úklid na cestách. Kůrovcová kalamita si vyžaduje i vyšší pohyb lesní techniky, a tím i větší rizika. Nadace ČEZ proto na projekt Zajištění bezpečnosti pohybu pěších a cykloturistů v Krkonošském národním parku přispěla částkou 700 tisíc korun.

Návštěvnost Krkonoš neklesá ani v zimě. Lyžaři a skialpinisté bohužel často nedbají varování a pohybují se v místech, kde je to nebezpečné. Pohybem na hřebenech či v místech s hrozícím lavinovým nebezpečím, tak ohrožují nejen sebe, ale i pracovníky strážní a informační služby Správy KRNAP a pracovníky Horské služby. Nadace ČEZ věnovala na vybavení strážců hor 795 200 korun. Z příspěvku byly pořízeny kvalitní skialpové sety, lyžařské přilby, ale i lavinové sety – lavinová sonda, teleskopická lopata a vyhledávač, zakoupeny byly i kvalitní dalekohledy.

Spolek přátel krkonošské přírody, jehož hlavní náplní je ochrana přírody a krajiny, životního prostředí, řešení v oblasti dopravní problematiky, urbanismu a územního plánování, podpořila Nadace ČEZ částkou 499 700 korun. Z příspěvku budou hrazena odborná školení dobrovolných strážců přírody. Vybavení pro dobrovolníky – batoh a lékárnička, nepromokavá bunda, funkční ponožky a čelovky, které jsou pro pohyb a celodenní pobyt v terénu nezbytné a také propagační a vzdělávací materiály k ochraně přírody a životního prostředí.

„Příspěvky od Nadace ČEZ nám velmi pomohou. Návštěvnost Krkonoš stále roste, a s tím i potřeba přírodu chránit a dbát na bezpečnost turistů i pracovníků Správy KRNAP. Díky podpoře Nadace ČEZ podpoříme bezpečné Krkonoše v létě i v zimě a budeme připraveni na nápor turistů,“ pochvaluje si ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch.

Správa Krkonošského národního parku je dlouhodobým a úspěšným řešitelem projektů z oblasti životního prostředí. Realizuje opatření k ochraně biodiverzity Krkonošského národního parku, projekty monitorující stav a vývoj a soustavně zkvalitňuje ekologickou výchovu a osvětu. V projektech se zároveň snaží o naplnění informačních nástrojů, jako je vydávání publikací, brožur, propagačních předmětů atd. Všechny projekty vč. jejich popisu, zdroje financování a výše rozpočtu jsou uvedeny na ttp://www.krnap.cz/projekty.Nadaci ČEZ založila energetická společnost ČEZ v roce 2002, aby zastřešila svou dárcovskou činnost. Nadace ČEZ podporuje několika grantovými programy sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Výší rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:čez)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%