Svátek má: Ctirad

Regiony

Velikost textu:

Na východě Čech bodou vysazeny tisíce "oranžových" stromů

Na východě Čech bodou vysazeny tisíce "oranžových" stromů

Během října a listopadu vyrazí do terénu desítky energetiků vybavených rýči, lopatami a krumpáči. V sedmi lokalitách po celé České republice budou sázet jedle, buky a další odolné stromy v místech nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou, připojili se i na východě Čech.

Výsadba
10. října 2020 - 08:00

V Černilově, kousek od Hradce Králové měli sraz dobrovolníci, kteří se rozhodli pomoci s výsadbou stromů na východě Čech. Sešlo se jich 18. Zaměstnanci Skupiny ČEZ sázeli  30 – 40 cm vysoké sazeničky dubů v lese s místním názvem Kaltouz.

Během října a listopadu vyrazí do terénu desítky energetiků vybavených rýči, lopatami a krumpáči. V sedmi lokalitách po celé České republice budou sázet jedle, buky a další odolné stromy v místech nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou. Loni na podzim přijala Skupina ČEZ závazek vysadit za každého zaměstnance v Česku jeden strom.

Doposud dobrovolníci zvládli obohatit krajinu o zhruba 7 300 sazenic, celkem jich po dosažení cílené mety bude téměř 23 000. Výsadbu dalších 100 tisíc stromů a keřů v obcích a městech podpořila za posledních devět let téměř 60 miliony korun Nadace ČEZ.Stejně jako loni patří nadcházející podzimní čas sázení stromků dobrovolníky z řad zaměstnanců ČEZ. Zatímco loňská pilotní akce zahrnovala zhruba 70 energetiků ve třech lokalitách, letos společnost nabídla devět termínů v sedmi regionech a zúčastní se celkem téměř dvě stovky zaměstnanců. Organizátoři průběh sázení přizpůsobili i přísným hygienickým opatřením kvůli pandemii covid-19.

„Kvůli jarní vlně koronaviru jsme museli zrušit sázecí dobrovolnické dny plánované na březen a duben, doufám tedy, že si to vynahradíme nyní na podzim. O sázení stromů je mezi zaměstnanci velký zájem. Spoustu našich lidí řádění kůrovce osobně zasáhlo, když byli svědky nuceného kácení lesů blízko jejich domovů. Chtějí přiložit ruku k dílu při obnově porostů tak, aby si krásu a rozmanitost lesa mohly v budoucnu užít i jejich děti či vnoučata,“ uvedla členka představenstva a ředitelka divize správa Michaela Chaloupková. Podle ní sázení stromů, které biologicky zachycují skleníkové plyny, také přirozeně doplňuje strategii postupné dekarbonizace výrobního portfolia Skupiny ČEZ. „K našim ekologickým závazkům se hlásíme a pracujeme na jejich splnění kombinací mnoha různých kroků,“ doplňuje Chaloupková.

V loňském roce vyrazily dobrovolnické sázecí čety na Vysočinu, do Beskyd a do Středočeského kraje. Pod dohledem odborníků vrátili energetici do přírody na 7300 sazenic převážně buků, jedlí, dubů a olší. Kombinace dřevin, které jsou v daném regionu původní, má zaručit do budoucna větší odolnost vysázených lesů. Stejné podmínky platí i pro letošní výsadbu.

Závazek „za každého zaměstnance strom“ doplňuje další aktivity ČEZ v této oblasti. Nadace ČEZ například již devět let vyhlašuje grant „Stromy“ pro obce, města a od letoška nově i pro neziskové organizace, jako jsou dobrovolní hasiči, myslivecké spolky, či školy. Jeho prostřednictvím již podpořila 549 projektů výsadby zeleně v částce skoro 60 mil. Kč.

„Pokračujeme v podpoře obnovy starých a výsadby nových alejí, které do české kulturní krajiny přirozeně patří. Letos jsme ale grant rozšířili i na obecní sady, parky, či veřejné zahrady. Zájem je enormní, za letošek jsme schválili podporu ve výši osm milionů korun,“ uvádí ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

Nové stromy zpevní břeh říčky v Rohoznici

Největší kus práce ale odvádí Skupina ČEZ v rámci rekultivací krajiny po těžbě uhlí. Od roku 2004 eviduje téměř 11 milionů vysazených sazenic. Nejedná se při tom pouze o lesní porosty – část rekultivací spadá do zemědělského typu, kde se zakládají i nové sady, vinice, nebo jiná zeleň. Tempo rekultivační výsadby plánuje Skupina ČEZ v nejbližší době zvýšit až na milion kusů zeleně ročně.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:čez)