Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Nejen sokolové uctili památku popravených z odbojové skupiny S21B

Nejen sokolové uctili památku popravených z odbojové skupiny S21B

V neděli se konala pietní akce k uctění památky odbojové skupiny S21B na třech místech v okolí Červeného Kostelce, kterou pořádala Sokolská župa Podkrkonošská -Jiráskova a město Červený Kostelec. 

Sokolové uctili památku
7. července 2020 - 08:00

Až nečekané množství lidí se v neděli 5. července již tradičně sešlo na třech místech u pomníků připomínajících jména popravených členů a spolupracovníků sokolské odbojové skupiny S21B, která v červnu roku 1942 ukrývala na Bohdašíně a Končinách u Červeného Kostelce parašutistu z výsadku Silver A Jiřího Potůčka s vysílačkou Libuší. Za tuto odbojovou činnost zaplatilo 17 nich životem, když byli 9. července 1942 zastřeleni na Zámečku v Pardubicích. Tím ale vše neskončilo a další spolupracovníci odbojové skupiny umírali na popravištích v průběhu války dál.

Záštitu nad akcí převzala Mgr. Martina Berdychová, náměstkyně hejtmana Královéhradeckého kraje, která u pomníku na Končinách ocenila zásluhy Antonína Burdycha (86 let), syna popravených manželů Burdychových, který po celý život absolvuje stovky besed ve školách, spolcích, obcích apod., kde jako přímý účastník událostí v roce 1942 předává poselství těchto tragických událostí dalším generacím.Dalšími významnými hosty, kteří přijeli uctít památku obětí sokolské odbojové skupiny, byli například poslanec Parlamentu ČR Pavel Bělobrádek a Ing. Miroslav Kroc, starosta obce Břasy na Rokycansku, kde Jiří Potůček vyrůstal. Přitomní byli zástupci Československé obce legionářské a dalších spolků, představitelé města Červený Kostelec, potomci popravených i pamětníci událostí v roce 1942.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Helena Rezková, starostka Sokolské župy Podkrkonošské-Jiráskovy.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto miroslav špatenka)