Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

Nové stromy zpevní břeh říčky v Rohoznici

Nové stromy zpevní břeh říčky v Rohoznici

Východočeská Rohoznice nedaleko Hořic v Podkrkonoší má od soboty nové stromořadí. Na výsadbu přispěla Nadace ČEZ částkou 150 tisíc korun.

Nové stromy v Rohoznici
30. září 2020 - 08:00

I přes nepříznivé počasí a déšť  se v sobotu sešli u říčky Bystřice dobrovolníci v pláštěnkách s lopatami, hráběmi a dalším nářadím, aby pomohli osázet břeh novými stromy. Převážně se jednalo o původní druhy listnatých dřevin, kombinace stromů a nižšího patra keřů -  např. buk, dub, habr, olše, jasan, vrba, růže šípková, dřín, ptačí zob, trnka.

Realizace projektu tak přispěje ke zlepšení životního prostředí obce a mikroregionu. Současně výsadba přispěje k přirozenému zpevnění břehu vodního toku a zároveň bude tvořit přirozenou zelenou ochrannou bariéru obecnímu hřišti proti častému západnímu větru a jako filtr polétavému prachu.„Jsme rádi, že jsme se mohli do tohoto projektu pustit a děkujeme Nadaci ČEZ za příspěvek. Nové stromky vytvoří nový přirozený zelený pás podél řeky Bystřice," pochvaluje si starosta obce Miloš Nosek.

Rohoznice zažádala o finanční příspěvek na výsadbu v rámci grantového řízení Nadaci ČEZ, ta poskytla částku 150 000 korun. Stromy sázeli dobrovolníci, ale na projektu a s výběrem stromů pomáhali odborníci.

Energetici z východních Čech pomáhali neziskovkám

Obnovený obecní jabloňový sad, nová lipová alej ke kostelu, přirozené zastínění dětského hřiště košatými javory, či odhlučnění silnice pomocí stromového větrolamu – to jsou jen namátkou vybrané příklady z 95 žádostí, které pro letošní rok schválila Nadace ČEZ v grantovém řízení Stromy. Celkem tak na výsadbu zeleně uvolnila 8 007 862 korun, což je nejvyšší částka za posledních sedm let. Grant Stromy Nadace ČEZ pomáhá zkrášlovat českou krajinu již devět let. Za tu dobu podpořil 549 projektů v hodnotě bez mála 60 milionů korun.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:čez)