Svátek má: Servác

Regiony

Velikost textu:

Oranžové přechody chrání životy dětí

Oranžové přechody chrání životy dětí

Až do konce dubna mohou obce žádat Nadaci ČEZ o peníze na zabezpečení přechodů pro chodce.

Oranžový přechod
29. března 2021 - 08:00

Celá pětina smrtelných nehod chodců se odehraje na vyznačeném přechodu. Nejčastější příčinou bývá nepozornost řidiče vozidla, který chodce prostě přehlédne. Nadace ČEZ pomáhá už sedmým rokem smutné statistiky měnit. Obce a města mohou získat na zvýšení bezpečnosti přechodů až 120 000 korun. Žádosti přijímá nadace až do konce dubna.

Nejvíce srážek vozidel s chodci se podle statistik odehraje v noci, při snížené viditelnosti. Dobře osvětlené přechody tak přirozeně snižují riziko nehody. Podle expertů je to až o 65 %. Už od roku 2013 proto Nadace ČEZ pomáhá městům a obcím lépe zabezpečit frekventované přechody pro chodce právě prostřednictvím kvalitního osvětlení. Získat mohou až 120 tisíc korun. Grantové řízení otevřela Nadace ČEZ i letos, žadatelé se mohou hlásit až do konce dubna.

Nejčastěji obce chtějí lépe osvětlit přechody v blízkosti mateřských a základních škol. Zvláště v zimních měsících, kdy děti chodí domů z různých kroužků až za šera, je důležité, aby byly pro řidiče hodně vidět. Máme radost, že Oranžové přechody si rychle získaly oblibu a přispívají k vyšší bezpečnosti v obcích.  Jen loni se díky pomoci Nadace ČEZ osvětlilo 21 přechodů za 2,5 milionu korun. V loňském roce byly v žádostech nejúspěšnější obce v Jihočeském kraji (podpořeno pět přechodů), v těsném závěsu pak ty z Ústeckého a Moravskoslezského (obojí po čtyřech přechodech). O příspěvek na Oranžový přechod mohou obce, města či městské obvody/části žádat nejen do zastavěných oblastí (intravilán), ale i mimo ně. Za posledních sedm let vyčerpali žadatelé o grant přes 25 milionů korun a bezpečnost dětí, seniorů i dalších chodců zvyšuje celkem 172 Oranžových přechodů po celé republice.

Mariánský sloup je dominantou Masarykova náměstí ve Stříbře

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Šárka Lapáčková Beránková, regionální manažer komunikace a mluvčí Sk. ČEZ.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:čez)