Svátek má: Antonín

Regiony

Velikost textu:

Pracovní skupina se zaměří na zřízení Portálu občana města Jičína

Pracovní skupina se zaměří na zřízení Portálu občana města Jičína

Rada města schválila záměr zřízení Portálu občana města Jičína včetně platební brány pro hrazení poplatků.

Jičín
26. února 2021 - 08:00

Občané jsou uvyklí na moderní způsoby komunikace s firmami a mají požadavky, aby tyto služby nabízel také veřejný sektor. Město Jičín jasně vnímá deficit veřejného sektoru na tomto poli. Rada města proto nyní rozhodla o tom, aby se městský úřad modernizací zabýval a například ověřil zkušenosti z jiných měst, které tyto služby již nabízí.

Podnět pro Radu města vyplynul z činnosti pracovní skupiny Moderní komunikace, která je složena z pracovníků městského úřadu a kterou vede radní Mgr. Luděk Havel. O portálu občana proběhla dne 4. února 2021 videokonference s odpovědnými pracovníky Ministerstva vnitra. Portál občana je plně připojen na standardizované prostředí provozované ministerstvem, které je také zodpovědné za jeho bezpečnost. Je také napojen na všechny klíčové republikové databáze.

Občané by do portálu vstupovali jedním přihlášením přes bankovní identitu, občanským průkazem s aktivovaným elektronickým čipem vydaným po 1. července 2018 či jiným schváleným způsobem. V portálu občana by mohli v případě připojení města Jičína podávat žádosti či platit místní poplatky i platební kartou. Také by si občané mohli rezervovat čas k návštěvě úředníka nebo vyplnit a podat několik druhů žádostí. Pokud bude portál občana zřízen, bude nutné pořídit rozšířený modul pro městský páteřní informační systém. Jeho dodavatelem je firma Gordic.   

Jičínské očkovací centrum bude v tělocvičně Obchodní akademie

Záměr zřídit Portál občana města Jičína spadá do komplexního obrazu, jehož součástí je také plánovaný nový web a nový grafický vizuál města Jičína, včetně nového logotypu. Pracovní skupina nyní připraví další podklady a bude sbírat zkušenosti z jiných měst, která už portál občana zřídila – jako první budou oslovena zřejmě města Přeštice, Kolín a Hradec Králové.

Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)