Svátek má: Slavomír

Regiony

Velikost textu:

Při komunikaci na sociálních sítích buďte obezřetní

Při komunikaci na sociálních sítích buďte obezřetní

V pátek dopoledne přijali policisté třetí oznámení o podezření z podvodu.

Ilustrační foto
23. listopadu 2020 - 08:00

Tentokrát 71letá žena se seznámila v září na sociálních sítích s admirálem londýnské plavební společnosti, jehož loď pluje do Austrálie. O několik dní později měla mít loď nějaké problémy, a proto ženu požádal o převzetí balíku s cennostmi. Tak jako vždy bylo potřeba zaplatit za doručení. Žena doručovací společnosti během 14 dnů zaplatila ve třech platbách celkem 6.900 Euro. Admirál měl být dokonce vzat do vazby a měl potřebovat peníze na obhájce, které však žena ze společného manželského účtu již naštěstí neposlala a podezření z podvodu oznámila.

Během jednoho týdne policisté přijali dvě oznámení týkající se podvodu stejného rázu. Podaly ho nezávisle na sobě dvě ženy ve věku 76 a 47 let, obě bydlící na Hradecku, které poslaly neznámému člověku dohromady  téměř 1,2 milionu korun.

Obě dvě v srpnu začaly na sociálních sítích komunikovat s neznámým člověkem, který vystupoval jako americký vojenský lékař. Jeden uváděl, že je kardiochirurg a druhý ortoped. Po nějaké době v ženách oba vojáci vyvolali vidinu společného života a pod různými záminkami z nich vylákali peníze. Kardiochirurg měl poslat balík s listinami, za který se měl zaplatit poplatek 14.700 Eur. Ortoped zas měl poslat balík s penězi, za který druhá žena poslala v několika platbách dohromady 800 tisíc korun. Vždy po ženách po zaplacení jedné částky žádali další a další kvůli různým problémům s doručením. Samozřejmě po příjezdu do České republiky jim oba lékaři přislíbili celou částku uhradit. Bohužel ani jedna z nich se nedočká ženicha a s největší pravděpodobností ani navrácení peněz.

Kriminalisté v obou případech zahájili úkony trestního řízení ve věci podvodu, za který kardiochirurgovi hrozí trest odnětí svobody 1 rok až 5 let a ortopedovi, protože se podvodu dopustil v době nouzového stavu, hrozí 2 až 8 let.Od středy (18.11.) řeší rychnovští policisté podezření z podvodu, které oznámila 65letá žena. Ta se na jaře letošního roku na sociálních sítích seznámila s osobou, která uváděla, že jako americký lékař je na misi v Iráku, kde ošetřuje zraněné. Postupem času začali společně plánovat budoucnost, protože jak žena, tak i muž přišli o své partnery. Její vyvolený ji požádal kvůli vyklízení archívu o převzetí boxu s penězi, který měl uložen v bance. Aby ji mohla banka box zaslat, musela zaplatit poplatek. Další peníze zaslala za předčasné ukončení jeho mise, aby mohl za ní co nejdříve přiletět. Další problém, který se musel vyřešit penězi, bylo jeho zadržení na letišti při cestě za ní. Jelikož mu žena poslala všechny peníze a dokonce si i nějaké půjčila, začala mít podezření, že se jedná o podvod. Žena v dobré víře zaslala svému "příteli" téměř 270 tisíc korun. Policisté zahájili úkony trestního řízení pro trestný čin podvod, za který hrozí, jelikož byl spáchán v době nouzového stavu, trest odnětí svobody od 2 do 8 let.

Policisté opět varují:  Při komunikaci na sociálních sítích s neznámými lidmi buďte obezřetní  a  v případě žádosti o peníze, ať se jedná o jakoukoliv částku, nic  neposílejte!

Královéhradeckénovinky.cz informovala por. Bc. Iva Kormošová, tisková mluvčí Krajského ředitelství policie Královéhradeckého kraje.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch)