Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Rekonstrukce stacionáře Domovinka v Jičíně může začít

Rekonstrukce stacionáře Domovinka v Jičíně může začít

Starosta JUDr.Jan Malý a jednatel firmy VALC, spol. s.r.o., Ing.Pavel Valc ve čtvrtek 2.července podepsali smlouvu o rekonstrukci stacionáře Domovinka na Novém Městě. 

Stacionář Domovinka
5. července 2020 - 08:00

Budova, která stojí v sousedství domova pro seniory, se dočká kompletní přestavby vnitřních prostor i vnějšího pláště. Bude nadále sloužit starším spoluobčanům a rekonstrukce navýší i její kapacitu z 20 na 35 osob. Stavební práce začnou letos a skončí v polovině roku 2022.  

Společnost VALC ve veřejné zakázce nabídla cenu 29 720 442 Kč bez DPH. Mezi šesti uchazeči o zakázku nabídla při splnění všech kvalitativních podmínek nejnižší cenu. Městu Jičínu se podařilo získat dotační podporu od Královéhradeckého kraje, která usnadní financování. Stavební práce v plném rozsahu začnou dle vyjádření pana Valce v říjnu tohoto roku.

„Jedná se o další významnou investici do zázemí sociálních služeb v Jičíně. Společně s vybudováním nového domova pro seniory společnosti Senecura tato investice vyřeší kapacitně péči o seniory v Jičíně. Navíc služby Domovinky jsou skvělé v tom, že umožňují ještě déle udržet seniora ve své rodině. Opravdu tuto investici považuji za velmi důležitou pro všechny obyvatele Jičína,“ hodnotí Mgr. Petr Hamáček, místostarosta města, který má sociální služby na starosti.

Budova, která plní funkci stacionáře, nebyla pro tento účel původně postavena. Ostatně šlo o kotelnu. V současnosti je v nevyhovujícím stavu. Například nemá výtah, zázemí je zcela přežité a dispozice místností je nevhodná pro stacionář. Vzhledem k tomu, že řada klientů stacionáře má sníženou pohyblivost, není téměř možné využívat horní patro domu. Rekonstrukce zcela promění interiéry i vnější obálku, a dále budou upravena okolní prostranství.

V listopadu 2017 zastupitelé schválili předběžný záměr rekonstrukce Domovinky, a to i za účelem navýšení kapacity služby. Projektovou dokumentaci vypracovala firma Design 4 – projekty staveb s.r.o. a v říjnu 2019 byl vydán souhlas se stavebním záměrem ve sloučeném územním a stavebním řízením. V lednu 2020 zastupitelé schválili financování záměru v tomto roce i v dalších dvou. Následovalo vypsání veřejné zakázky. Ta se do paměti zapíše i tím, že probíhala v době koronavirových opatření - pracovníci Městského úřadu Jičín ji i během celostátní karantény a restrikcí dokázali zpracovat.

Město Jičín řeší propad příjmů do rozpočtu

Obyvatelstvo Královéhradeckého kraje stárne, a proto bude po službách pro seniory rostoucí poptávka. Domovinka se o starší občany stará v pracovních dnech. Současná kapacita 20 osob je zcela naplněna, dokonce bylo nutné část služeb přesunout do náhradních prostor v ulici Butovská.

Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.)