Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Rotary Maraton Challenge poprvé v Jičíně

Rotary Maraton Challenge poprvé v Jičíně

V úterý 22.září od 8 do 14 hodin se na jičínském venkovním oválu uskuteční štafetový maraton žáků základních škol. Závodit budou žáci nejen z jičínských škol.

Jičín
18. září 2020 - 08:00

Zapojí se do něho všechny čtyři jičínské základní školy, zřizované městem, a navíc další čtyři z nedalekých měst – z Nové Paky, Hořic, Lázní Bělohradu a Sobotky. Akce se v našem městě koná vůbec poprvé, má však hlubokou tradici nazvanou World Marathon Challenge.

Hlavním organizátorem je Rotary Club Jičín – Nymburk, reprezentovaný Ing. Miroslavem Jakubcem a RNDr. Jiřím Kuhnem. Záštitu nad závodem přijal starosta města Jičína JUDr. Jan Malý a také například předseda Českého olympijského výboru Ing. Jiří Kejval.

„Maraton se koná i v Náchodě, Trutnově a Hradci Králové. S ohledem na význam připravované sportovní akce jsme ochotně přijali nabídku Rotary Clubu na uspořádání jičínského závodu,“ uvedl starosta města Jičína JUDr. Jan Malý.

„Tyto akce nelze chystat bez pomoci obcí a sportovišť. Jsme rádi, že Jičín se této myšlenky ujal tak ochotně,“ zhodnotil RNDr. Jiří Kuhn po úvodní organizační schůzce.

Propozice jsou následující. Každá z osmi škol vyšle 30členný tým žáků ve věku od 11 do 13 let. Jeden štafetový úsek měří 200 metrů a celková délka závodu je maraton, tudíž jeden žák uběhne celkem 1600 metrů. Kromě 30 běžců si každý tým určí i náhradníky a také svého ambasadora, který poběží úvodní úsek. Vzhledem k tomu, že jde o štafetu, není výjimkou, že týmy dokonce překonají světový rekord v maratonském běhu. Uvidíme, zda se to podaří i v Jičíně.  

Závod má humanitární přesah. Iniciativa Rotary, která vznikla roku 1905 v Chicagu, usiluje o vymýcení dětské obrny, a tak výtěžek půjde do Nadace Rotary pro boj s touto chorobou. Zakladatelem World Marathon Challenge je anglický klub Frodsham Helsby a závod v Anglii se koná s podporou Anglické amatérské atletické asociace. Závod se rozšířil do celého světa, v České republice se konal poprvé roku 2012, kdy ho zorganizoval Rotary Club Hradec Králové. Co se týká závodu v Jičíně, koná se u nás poprvé, neznamená to však, že by s ním místní žáci neměli zkušenosti. ZŠ Železnická vyslala družstvo do Nymburku, kde se klání uskutečnilo loni. Záznam z uplynulých ročníků lze zhlédnout na Youtube.

Jičínští zastupitelé rozhodnou o rozpočtovém opatření

Dílčí závody World Marathon Challenge letos budou v Hradci Králové, Trutnově, Nymburce a v Jičíně. Celkem se zapojí na 750 dětí. Každý závodník obdrží tričko, pamětní medaili a diplom. Vítězná družstva získávají poháry. Rotary kluby závod zajišťují i ekonomicky. Rozpočet se v každém místě konání pohybuje okolo 100 tisíc Kč v závislosti na počtu družstev. Přejeme všem běžcům, aby si závod užili.

Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)