Svátek má: Ambrož|Benjamín

Regiony

Velikost textu:

Světový den vody připomněl pravidla, co nepatří do odpadu

Světový den vody připomněl pravidla, co nepatří do odpadu

U příležitosti Světového dne vody, který každoročně připadá na 22. března, se veřejnost opět mohla podívat do čistíren odpadních vod.

Čistírna odpadních vod
30. března 2023 - 08:00

Akce, kterou  VOS a. s. pořádala již posedmé, přilákala přes tisíc žáků místních základních a středních škol a přes stovku zájemců z řad veřejnosti. Exkurze probíhaly na největších čistírnách – v Jičíně, Hořicích a ve Staré Pace. Žáci se mohli podívat také do menší ČOV v Ostroměři. Pracovníci provedli návštěvníky celým provozem a ukázali jim, jak se odpadní voda přes různé složité mechanismy čistí. Připomínalo se také, co do kanalizace nepatří a proč.

Exkurze do čtyř čistíren na Jičínsku se konaly ve čtvrtek 23. března. „Letos jsme již sedmým rokem školám a veřejnosti nabídli komentované prohlídky našich provozů. Pracovníci s návštěvníky prošli celý areál a vysvětlovali jim proces čištění. Děti si pak mohly domů odnést drobný dárek a informační materiály, jako třeba letáček pro rodiče, aby i ti věděli, co do kanalizace nepatří. Jsem rád, že zájem o naši akci je každoročně velký,“ říká ředitel společnosti VOS a. s. Ing. Richard Smutný.

Během dopoledních hodin čistírnami prošlo 1030 dětí z místních základních a středních škol. Prohlídky se konaly každou půlhodinu. Děti byly rozděleny na menší skupiny, kterým se věnoval vždy jeden pracovník.

„Mladší generace mají mnohem větší zájem o ekologii a životní prostředí a bylo to vidět i na exkurzích. Děti se například ptaly, co se děje s odpadní vodou, když odejde z jejich domácnosti, jak se dostane k nám a jak tedy probíhá její čištění. Zajímaly se také o to, jak čistá se voda vrátí zpátky do přírody, což mohly vidět v připravených nádobách s vodou z různých stupňů čištění. A také třeba vůbec nevěděly, co nemají házet do toalety nebo splachovat do odpadu,“ říká o průběhu exkurzí vedoucí ČOV Jičín Tomáš Tauchman.

„Žáci se moc na exkurzi těšili a byli zvědaví, jak to v čističce vod vypadá. Také byli nadšení, že některé zaměstnance osobně znali. Prohlídkou jsme krásně navázali na projektovou výuku s tématem Voda, kde jsme se v prvouce učili o koloběhu vody v přírodě. Starší děti pak své poznatky z přírodovědy pojaly výtvarně - vytvořily obláčky s kapkami, kde každá kapka nesla nějakou zajímavou informaci o vodě, kterou si předem vyhledaly na internetu. Diskutovali jsme také o vlivu člověka na kvalitu vody a o významu šetření s vodou,“ říká učitelka Základní školy v Lužanech Mgr. Alena Morávková.

Odpoledne patřilo veřejnosti. Dospělých a rodin s dětmi se přišlo podívat asi 150. Také jim pracovníci připomněli, co do kanalizace nepatří. „Do toalety by se neměly rozhodně splachovat hygienické potřeby, jako jsou vložky, tampony, vlhčené ubrousky nebo pleny, v kuchyni pak zbytky jídla, tuky a oleje ze smažení. Nejenže mohou ucpat už domovní kanalizaci, ale dělají nám pak problémy při přítoku odpadní vody, kde ucpávají čerpadla. Všechen tento odpad musíme mechanicky vytřídit,“ doplňuje Tomáš Tauchman.

V čistírně se nejprve musí odpadní voda oddělit od tuhých částí. K tomu slouží tzv. česle, takto zachycený odpad putuje do kontejneru. Poté se voda napouští do lapáku písku. Jakmile je voda bez tuhých částí i písku, přepouští se do dalších nádrží, kde začne biologické čištění. Takto voda proteče několika dalšími stupni čištění, až se dostane do koncové dosazovací nádrže. Zde se na dno usadí poslední zbytky kalu, který se pak dá využít pro výrobu energie nebo třeba jako hnojivo. Vyčištěná voda poté může zpátky do přírody. Samotné čištění řídí speciální technologie a systémy. Některé procesy probíhají automaticky, některé musí pracovníci čističky obstarat ručně.VOS a. s. spravuje celkem 350 km kanalizací a provozuje 11 čistíren odpadních vod, a to v Jičíně, Hořicích, Staré Pace, Lázních Bělohradě, Pecce, Miletíně, Ostroměři, Libáni, Sobotce, Vysokém Veselí a Kopidlně. Na všech ČOV vyčistí denně 18 000 m³ odpadní vody a kanalizace využívá na 45 500 obyvatel jičínského regionu.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Ing. Magdaléna Doležalová za Vodohospodářskou a obchodní společnost, a. s.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:vos)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
68%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%