Svátek má: Jonáš

Regiony

Velikost textu:

Umístění desky čs. legionářů v lokalitě kasárna projednají komise

Umístění desky čs. legionářů v lokalitě kasárna projednají komise

Rada města Jičína projednala návrh na vytvoření pamětní desky k uctění památky čs. legionářů a její umístění v lokalitě bývalých kasáren u lipové aleje.

Bývalá kasárna
7. června 2023 - 08:00

S ideou se na město obrátil JUDr. Jaroslav Veselý a podpořili ji i další občané, kteří se věnují místní historii. Rada města záměr nejprve předá příslušným komisím, které jsou poradními, odbornými orgány pro vedení města, tedy komisi kulturní a komisi letopisecké.

Pan Veselý v dopise uvádí, že snahou je uctít legionáře. Společně s dalšími navrhovateli, mezi nimiž je i prof. PhDr. Kvaček, Ing. Flora, MUDr. Hofman, Ing. Vitvar, Mgr. Kracík a pan Volf, vytvořil nápis, který by na desce měl stát: „Na památku našich legionářů, bez nichž by nevznikla samostatná republika“. Autor dopisu navrhuje desku umístit buď na stěnu bývalé kasárenské budovy, kde dříve stál původní památník ve tvaru hranolu, nebo k soše K. H. Borovského, jež se nachází v parčíku mezi ulicemi Argonská a Kukulova. Pan Veselý pořízení desky na památku legionářům navrhoval opakovaně, nyní se na Radu města Jičína obrátil písemně a s podporou osobností.  V lokalitě nyní probíhá intenzivní výstavba. Soukromá společnost SeneCura pracuje na přestavbě kasárenských budov v moderní SeniorCentrum a na ploše po bývalých kasárnách probíhá výstavba inženýrských sítí a infrastruktury pro budoucí obytnou zónu. Pokud bude pro umístění desky zvolena budova bývalých kasáren, bude nutné počkat, až bude dokončena přestavba na SeniorCentrum. Nezbytné bude také jednání se společnosti SeneCura coby majitelem, jelikož budovy jsou nyní v jejím soukromém vlastnictví.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%