Svátek má: Zdeněk

Regiony

Velikost textu:

V Hradci startuje nový projekt RE-USE

V Hradci startuje nový projekt RE-USE

Od středy 1.června začíná v Hradci Králové fungovat nový projekt RE-USE, jehož smyslem je opětovné použití výrobků a tím zmenšení množství vznikajícího odpadu.

Ilustrační foto
3. července 2020 - 08:00

Ve sběrném dvoře Bratří Štefanů vzniklo místo, kam budou moci lidé darovat věci k opětovnému užití. Ty pak bude moci za malou částku koupit někdo jiný. Za vybrané peníze chystají Městské lesy výsadbu nových stromů na městských pozemcích. Druhé sběrné místo vznikne v průběhu léta ve sběrném dvoře Na Brně. Na projektu také spolupracují Hradecké služby.

„K uvedení do provozu dvou sběrných míst v podobě menších domků jsme použili finance ve výši sto tisíc korun, které jsme vyhráli v soutěži o nejlepší kontejner na elektroodpad od společnosti Asekol,“ říká náměstek primátora pro životní prostředí Martin Hanousek.

Jedním z kroků podpory recyklace je zavedení projektu re-use, tedy možnosti „znovupoužití“. „Vytvořili jsme dva tzv. re-use pointy ve sběrných dvorech. Od dnešního dne je v provozu ten v SD Bratří Štefanů, během léta se chystáme zprovoznit ještě druhý Na Brně. Lidé sem mohou věnovat předměty pro opětovné užití, například drobný nábytek, zařízení a vybavení domácnosti, hračky nebo třeba sportovní vybavení. Vybrané peníze budou následně určeny k výsadbě nových stromů na městských pozemcích. Celkově systémem re-use dojde k minimalizaci množství vznikajícího odpadu,“ doplňuje Hanousek.


Na projektu se spolu s městem podílí také Hradecké služby a společnost Městské lesy. Město poskytlo prostory vybraných sběrných dvorů a zajistilo vhodné prostory k vystavení darovaného zboží. Hradecké služby zajistily vhodný personál k obsluze RE-USE POINTu, provozní řád a instalaci uzamykatelných domků. Městské lesy se pak postarají o vyhlášení veřejné sbírky a její plnění, v rámci kterého dojde k nové výsadbě nových stromů v Hradci Králové.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Kateřina Šmídová, tisková mluvčí Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch.čižp)