Svátek má: Naděžda

Regiony

Velikost textu:

V Jičíně se uskuteční Svatojánská slavnost

V Jičíně se uskuteční Svatojánská slavnost

V Jičíně se chystá akce inspirovaná svatojánskou tradicí. Svatojánská slavnost se bude konat v parku pod Valdštejnskou lodžií 26.června. Jejím cílem je posílení duševního zdraví ve společnosti prostřednictvím kultury.

Valdštejnská lodžie
22. června 2021 - 08:00

Červen byl dříve spojen s obyčejem svatojánské noci, který měl očistný charakter. Jeden z efektů tradičních rituálů byl odvrácení veškerých nemocí, zajisté nejen těch fyzických ale i duševních. A to se v dnešní době hodí.

Chopila se toho organizace Péče o duševní zdraví (PDZ) společně s Valdštejnským imagináriem a naplánovali Svatojánskou slavnost. Prostřednictvím večerní oslavy inspirované svatojánskou tradicí chtějí podpořit duševní zdraví lidí. Akce bude zahradní slavností živých obrazů, vše smyslových zážitků a divotvorné hostiny působící jako oslava ducha a zároveň prevence proti stínům duše.

„Cílem akce je probudit zájem o téma duševního zdraví a emoce obyvatel města Jičína i přilehlého regionu, a to prostřednictvím kulturního zážitku. V parku na vás bude čekat několik zastavení doprovázených nejen hudbou a tancem,“ říká jedna z organizátorek Anna Bočková z PDZ. Před samotnou akcí PDZ navíc nachystala happening ve veřejném prostoru formou tzv. DušeBudky, ve které budou lidem od pondělí 21. 6. až do soboty k dispozici sociální pracovníci. „DušeBudka je bezpečné místo, kde se mohou lidé svěřit, vypovídat se, odložit všechny své strasti. Zároveň je to prezentace naší běžné práce, při které lidem nasloucháme bez jakéhokoli hodnocení a bez šíření informací někomu dál. DušeBudku najdete v Jičíně za kostelem po cestě do parku a budeme vám v ní k dispozici v odpoledních hodinách,” doplňuje sociální pracovnice PDZ Barbora Mlejnková.


Na happening naváže samotná Svatojánská slavnost 26. června od 19:30.  Návštěvníci se v rámci programu mohou těšit např. na stínovou improvizaci brněnského Divadla Líšeň či půvabné česko-francouzské duo s harfou a houslemi DELIOU a mnoho dalšího.

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Mgr. Michaela Venclová z Péče o duševní zdraví, z. s.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:arch)