Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Vlci na Broumovsku opět zaútočili

Vlci na Broumovsku opět zaútočili

Vlci, kteří znovu útočili v centru vesnice na Broumovsku, napáchali značné škody.

Ovce napadená vlky
13. října 2020 - 08:00

Prakticky na dohled od centra vesnice na Broumovsku v neděli v noci opět zaútočili vlci. Tentokrát se vydali do obce Heřmanice, kde chovateli Danielovi Škodovi zadávili 8 ovcí, 2 chovné berany a další ovce a skot potrhali. Útočící vlci překonali zabezpečení ohrad a způsobili doslova jatka. Útok provedlo pravděpodobně několik vlků a svoji intenzitou se vymyká útokům, které zde chovatelé zažívají pravidelně.

„Když jsem ráno přišel do pastevního areálu, viděl jsem obraz naprosté zkázy. Roztrhané ovce na kusy, některé dokonce po útoku s obrovskými zraněními ještě žily. Několik dalších ovcí se ztratilo. Tolik mrtvých zvířat byla opravdu hrozná podívaná. Nepřál bych nikomu, kdo cokoliv chová, aby se probudil do takového dne. Zjistil jsem rovněž poranění u krav, které byly ve vedlejším areálu. Hledáme také telata, která zmizela. Škody po útoku vlků půjdou do desetitisíců korun.“ Uvádí Daniel Škoda chovatel ovcí z Heřmánkovic na Broumovsku.

Během jednoho týdne jde o další útok vlků na Broumovsku. Intenzita útoků se stupňuje a v tomto případě došlo také k poraněním skotu. Skot i ovce byly v pastevních areálech zabezpečeny dráty i elektrickým ohradníkem.„Opětovně se ukazuje, že státní ochrana přírody v problematice vlků dlouhodobě selhává a neumí tuto problematiku aktivně řešit. Není možné, aby v krajině, kde pastevectví udržuje rovnováhu v přírodě, vymizelo. Obávám se, že pokud stát konečně nestanoví jasná pravidla soužití s vlky, budou pastevci krachovat a opouštět krajinu, a to nejen na Broumovsku.“ Doplňuje Kamil Zahradník z Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu, který dlouhodobě problematiku vlků monitoruje.

Stát poskytuje chovatelům kompenzace za útoky vlků. V roce 2019 bylo pouze v Královehradeckém kraji vyplaceno na náhradách 2,2 milionů korun.


„Za letošní rok se předpokládá, že částka, kterou bude stát chovatelům hradit pouze na Královéhradecku, se přiblíží ke 3 miliónům korun. Některé ztráty se však penězi velmi těžko nahrazují. Chovatelé napříč celou Českou republikou volají po jasném řešení této problematiky, která mnoho chovatelů existenčně ohrožuje.“ Uzavírá Lubomír Hajný, tiskový mluvčí Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu.

Kralovehradeckenovinky.cz informoval Mgr. Lubomír Hajný, tiskový mluvčí Lesnicko dřevařského vzdělávacího institutu (LDVI).

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:ldvi)