Svátek má: Ingrid

Regiony

Velikost textu:

Z Hradce začínají mizet cyklovraky

Z Hradce začínají mizet cyklovraky

V polovině října město dokončilo mapování cyklovraků a kol, o která již delší dobu nejeví jejich majitelé zájem, zabírají parkovací místa a snižují atraktivitu veřejných prostranství.

Cyklovraky
24. listopadu 2021 - 08:00

První vraky začínají z veřejných míst mizet už během dnešního dne, o jejich odstranění se starají Technické služby Hradec Králové.

„Máme evidováno přibližně padesát cyklovraků, které se nacházejí na veřejném prostranství, jsou nepoužívané nebo jim chybí různé součástky. Nejčastěji se nacházejí u stojanů, stromů nebo u veřejného osvětlení. Již se nám podařilo odstranit takové vraky, ze kterých zbylo jen torzo. Další nepojízdná kola začínáme odstraňovat během dnešního dne,“ říká náměstek primátora pro oblast správy majetku města Pavel Marek.

V říjnu město zveřejnilo seznam takových vraků, které jsou evidentně nepojízdné (rám bez jednoho kola, rám bez řídítek, prázdné duše, zdeformovaná kostra, atd.) a nachází se na městském pozemku minimálně šest měsíců. Tyto vraky zanechali jejich majitelé v nejčastějších případech před halou hlavního nádraží a v prostoru terminálu městské hromadné dopravy.

„Majitelé měli přibližně měsíc na to, aby se o tato kola přihlásili a odstranili je z veřejného prostranství. Vzhledem k tomu, že se nám nikdo nepřihlásil, tak zahajujeme jejich svoz do areálu Hradeckých služeb. Zde budou v rámci projektu Re-use nabídnuty občanům na součástky,“ doplňuje náměstek Marek.Město nadále mapuje také kola, která jsou sice pojízdná, ale již dlouhou dobu nejsou majitelem využívána a opět se nachází na městském pozemku a jsou připoutána k městskému mobiliáři. Takových se po městě nachází nejvíce, zhruba čtyři desítky. Od října běží lhůta jednoho roku, v rámci které mají majitelé čas a možnost se o ně postarat. Po jednom roce budou kola řešena jako nalezená a předána na odbor vnitřních služeb do sekce Ztráty a nálezy. Po uplynutí zákonné lhůty budou tato kola zlikvidována nebo nabídnuta veřejnosti obdobně jako nalezená kola v rámci aukce.

Královéhradeckénovinky.cz informovala Bc. Kateřina Šmídová, tisková mluvčí, Magistrátu města Hradec Králové.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:mmhk)