Svátek má: Antonín

Regiony

Velikost textu:

Žáci a studenti pomáhají snižovat produkci skleníkových plynů

Žáci a studenti pomáhají snižovat produkci skleníkových plynů

Žáci a studenti v Královéhradeckém kraji odevzdali k recyklaci 4,59 tuny elektra, pomáhají tím snižovat produkci skleníkových plynů a těžbu nerostných surovin.

Děti hrají recyklovanou šipkovanou
12. května 2021 - 08:00

Celkem 4 588 kg vysloužilého elektra odevzdali v loňském roce k recyklaci školáci a studenti z Královéhradeckého kraje v rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět. Podle dat společnosti Elektrowin se díky nim podařilo z vybraného elektra získat prostřednictvím recyklace mimo jiné 2 639 kg železa, 93 kg mědi a 115 kg hliníku. Tím ušetřili přírodu před zbytečnou těžbou nerostných surovin a zároveň snížili produkci skleníkových plynů o 55 tun CO2, ušetřili 2 690 litrů ropy a uspořili 27 689 kWh elektrické energie.

Za aktivní účast ve sběrových kampaních obdrželo 22 mateřských, základních a středních škol v Královéhradeckém kraji od kolektivního systému Elektrowin, který je na školách partnerem pro osvětu v oblasti třídění a recyklace elektrozařízení, Osvědčení o podílu na zlepšení životního prostředí.
Už malé děti ví, kam s vysloužilým elektrem

„Snažíme se, aby děti viděly věci v souvislostech. Tedy aby si za starou rychlovarnou konvicí nebo nefunkčním tabletem, které odevzdají do sběru, představily množství surovin a energie, které jejich recyklací získáme,“ říká Hana Ansorgová, ředitelka programu Recyklohraní, a dodává: „I proto ve školách organizujeme výukové programy jako jsou například Recyklace hrou nebo Recyklace očima mladých vědců, pedagogům poskytujeme metodickou podporu a prostor pro sdílení zkušeností.“

Do školního vzdělávacího programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět je v současné době zapojeno 3 790 škol z celé České republiky a z toho je 206 z Královéhradeckého kraje. „Velmi si vážíme aktivity škol. Bez přehánění – dopady výroby elektrospotřebičů rozhodně nejsou malé a každý na recyklaci předaný spotřebič má velký smysl. Jsme rádi za to, že díky hravému a praktickému vzdělávání v tom mají jasno už děti od mateřinek. My se pak postaráme o to, aby každé vybrané elektrozařízení bylo zpracováno s využitím nejlepších dostupných technologií a v souladu s evropskými standardy,“ říká Roman Tvrzník, předseda představenstva společnosti Elektrowin.Na konec školního roku Recyklohraní ve spolupráci s Elektrowinem a dalším partnerem, společností Ecobat, připravilo osvětovou aktivitu s názvem Recyklovaná šipkovaná. „Připravili jsme návod na jednoduchou hru, kterou si školáci mohou zahrát venku a při které budou plnit tematické úkoly zaměřené na třídění, recyklaci a ochranu životního prostředí. Věříme, že si po dlouhých měsících, kdy byli zavření doma na distanční výuce, užijí zábavu v přírodě nebo v okolí školy,“ dodává Jan Marxt z oddělení marketingu společnosti Elektrowin.


Kralovehradeckenovinky.cz informovala Jana Čechová za Open Communication, s.r.o.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz foto:open comm.)