Svátek má: Ctirad

Regiony

Velikost textu:

Zájem o třídění vysloužilého oleje a tuku se v Jičíně zvyšuje

Zájem o třídění vysloužilého oleje a tuku se v Jičíně zvyšuje

Rada města projednala záležitosti týkající se odpadového hospodářství v Jičíně. Rozšíří se podmínky pro třídění starého oleje.

Ilustrační foto
16. července 2020 - 08:00

Město Jičín také očekává zhotovení studie o nakládání s odpady. Zpracovává ji společnost AQUATEST a.s. a z důvodu letošního nouzového stavu bylo její dokončení posunuto na polovinu prosince 2020. Studie naznačí vývoj skládkování a možnost rozvoje třídění v Jičíně, a to v kontextu zpřísnění v nakládání s odpadem, které má dle platné legislativy přijít v roce 2024. V tuto chvíli vše nasvědčuje tomu, že podmínky pro skládkování odpadu se pro obce velmi zpřísní. Třídění odpadu je tedy nezbytné.  

Město Jičín vnímá stížnosti obyvatel na situaci okolo některých hnědých kontejnerů, jež slouží pro odkládání odpadního oleje a tuku. Popelnice jsou intenzivně využívané, a tak město vyjednalo dodání dalších dvou hnědých nádob, které budou umístěny na nejkritičtější místa – do ulic Prachovská a Kosmonautů. Nádoby zdarma dodá společnost ECOSERVIS – komplexní nakládání s odpady s.r.o. z Liberce, s níž město na sběru olejového odpadu spolupracuje. Všechny hnědé popelnice budou sváženy nově po 6 týdnech. Doposud byly intervaly stanoveny na 8 týdnů, což je už nedostatečné. Tato opatření zabrání přeplňování.


Ukazuje se, že o třídění vypotřebovaného oleje je zájem. Zdvořile poprosíme o dodržování několika zásad. Vysloužilý olej nebo tuk je třeba vyhazovat v plastových PET lahvích, nejlépe o objemu cca 1 litr. Je nutné je umístit dovnitř nádoby a nesmí být nechávány vedle ní, jelikož se mohou snadno převrhnout a rozlít. Nedoporučujeme užívání skleněných lahví. Stává se totiž, že při vhození do popelnice se rozbijí. Pokud máte olej ve velké nádobě, která se nevejde do popelnice, je třeba ho přelít do menších plastových lahví, anebo ho můžete odevzdat ve sběrném dvoře v Konecchlumského ulici. Děkujeme občanům za odpovědné třídění odpadů.     

Královéhradeckénovinky.cz informoval Mgr. Jan Jireš, tiskový mluvčí, MěÚ Jičín.

(jv,kralovehradeckenovinky.cz,foto:arch.měú)Nejčtenější