Svátek má: Kristián

Regiony

Velikost textu:

Žebrající cizinci předstírají zdravotní postižení

Žebrající cizinci předstírají zdravotní postižení

S teplým počasím se nám do města stále častěji vracejí žebrající cizinci! Předstírají zdravotní postižení a od kolemjdoucích, někdy i velmi nevybíravým způsobem, požadují finanční příspěvek.

Ilustrační foto
18. června 2021 - 08:00

Jako obvykle si ke své „činnosti“ vybírají místa, kde se pohybuje větší množství lidí, parkoviště u obchodních center, pěší zóny či nádraží.

Tentokrát byly nahlášeny dvě ženy na parkovišti obchodního centra s cedulkou, na které je symbol přeškrtnutého ucha. Přivolaným strážníkům stále tvrdily, že nerozumí česky a jedna z žen neměla žádné doklady, pouze jakýsi vytištěný papír se jménem a adresou. Byla vyrozuměna cizinecká policie, která si obě ženy převzala k řešení.

Městská policie varuje občany před podobnými podvodníky, kteří se snaží pod různými záminkami vylákat z lidí peníze. Obecně platí, že každá sbírka pořádaná na území města musí být schválena magistrátem a zároveň je o ní informována i městská policie. Všichni účastníci sbírek u sebe musí mít osobní jmenování s průkazem totožnosti, kopii o povolení sbírky, zapečetěnou kasičku, kartičku pořádající organizace a alespoň jeden z nich musí být plnoletý. 

Zároveň platí i nepsané pravidlo, že sbírky jsou uvedeny na webových stránkách jednotlivých pořadatelů. Pokud si nejste jisti, zda Vás oslovil pracovník v rámci řádně schválené sbírky, či se jedná o podvodníka, obraťte se na městskou policii. Ta je oprávněna, stejně jako Policie ČR, provést kontrolu „výběrčích“.

V horkých a slunečních dnech se vozidlo stává život ohrožující pastí

Kralovehradeckenovinky.cz informovala Simona Pacltová z oddělení prevence kriminality Městské policie Hradec Králové.


(jv,ralovehradeckenovinky.cz foto:arch.mp)