Svátek má: Matěj

Zprávy

Velikost textu:

Bylo sjednocení západního a východního Německa chybou?

Bylo sjednocení západního a východního Německa chybou?

3.říjana 1990 si občané NDR takhle určitě nepředstavovali sjednocení. A naopak Němci nyní žijí v levicově zelené NDR 2.0, ve které čtyři blokové strany si dělí moc mezi sebou, píše se v článku na německém webu PiNews.

Helmuth Kohl, tehdejší kancléř NSR
3. října 2023 - 06:20

V západním Německu vedlo sjednocení ke dvěma důsledkům, které zatěžovaly celkový vývoj Německa od roku 1990 a stále jsou odpovědné za nesnesitelné podmínky v Německu dodnes.

Na jedné straně kolaps komunistických diktatur ve východní Evropě posílil mnoho lidí v západním Německu v jejich sebevědomí, že žijí v nejlepším možném politickém a ekonomickém systému všech dob. Každý může sám posoudit, do jaké míry bylo takové posouzení německé demokracie v roce 1990 odůvodněné či nikoli.

V každém případě spokojenost spojená s pocitem triumfu úplné nadřazenosti nad komunistickými diktaturami upřednostňovala vznik určité politické slepoty v západním Německu pro slabiny vlastního systému: Autoritářské zneužívání moci Angelou Merkelové v roce 2015, porušení zákona tzv. „Euro Rescue“, propaganda jednostrannosti německých státních provozovatelů TV vysílání ARD a ZDF, neústavnost mnoha koronavirových opatření – veškerý tento nežádoucí vývoj v oblasti nespravedlnosti, ke kterému se nyní změnil stát Spolkové republiky, byly již zavedeny v politickém systému z roku 1990.


Sjednocení s oblastmi bývalé NDR vedlo k rozšířenému postoji jakékoli kritické imunity v západním Německu: Odůvodněná stížnost na slabosti spojeneckého západního Německa „Základní zákon“ – nedostatek nezávislosti Ústavního soudu, například – a politická praxe západoněmeckého systému – Například Například tlak parlamentních skupin, namísto svobody svědomí poslanců byl v Západním Německu ignorován.

Důsledky této slepoty ve vašem vlastním oku se náhle projevily v roce 2015: V „základním právu“  s občanskoprávními možnostmi proti takové svévolnosti, jak praktikovala Merkelová a její klika. Události roku 2015 jasně ukázaly, že systém, který umožňuje takové podmínky, nemůže být nejlepším politickým systémem vůbec. Německo jako celek je proto ve fázi učení od roku 2015, ve které jsou kritické otázky správně položeny směrem k západnímu Německu.

Německá současná plánovaná ekonomika v energetické politice, celý státní ekonomický dirigismus, zejména v automobilovém průmyslu, ale také masivně jednostranná politická propaganda ve školách a v dnešní státní televizi by byla v západním Německu před rokem 1990 nemyslitelná kvůli jeho paralelismu se systémem NDR, což je zřejmé všem.

Kritika slabých stránek vlastního západoněmeckého systému a zároveň ztráta odrazujícího příkladu: Tyto dva důsledky historického triumfu nad NDR, které formovaly zejména západní Německo, vedly od roku 1990 ke stále autoritářštější autokracii politické třídy Německa jako celku, doprovázené západoněmeckou levicovou zelení, částečně neokomunistickou ideologizace.V důsledku toho nyní žijeme v levicově zelené NDR 2.0, ve kterém si čtyři blokové strany rozdělují moc mezi sebou, naše děti jsou ve školách vystaveny neustálé zelenavé propagandě, ve státní televizi se vysílá jen jeden názor,

S ohledem na tuto střízlivou bilanci vyvstává otázka: Měla snad NDR jít v roce 1990 vlastní cestou, místo aby se nechala napospas západoněmecké elitě?

(rp,prvnizpravy.cz,pinews,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX


Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
40%
Ne
transparent.gif transparent.gif
31%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
29%