Svátek má: René

Zprávy

Velikost textu:

Na čem se Lavrov a Blinken v Ženevě dohodli?

Na čem se Lavrov a Blinken v Ženevě dohodli?

V  Ženevě skončily rozhovory mezi ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem a americkým ministrem zahraničí Anthonym Blinkenem .

Anthony Blinken a Sergej Lavrov
22. ledna 2022 - 04:20

Shrnuli lednové diplomatické úsilí, od schůzek Ruska s NATO a Spojenými státy, až po cesty Blinkena do Kyjeva a Berlína, které se konaly uprostřed zvěstí o „ruské invazi“ a hrozbě „bezprecedentních“ sankcí proti Moskvě. V důsledku toho obě strany samostatně hovořily s novináři.

Pozice Moskvy

Ministr zahraničí Sergej Lavrov po schůzce řekl, že jde o mezistupeň. Moskva slyšela od Spojených států „nějaké opakování argumentů o svobodě zvolit si spojenectví“.

Anthony Blinken podle něj slíbil, že na bezpečnostní návrhy poskytne písemnou odpověď příští týden. „Dokumenty připravené ministerstvem zahraničí pro dnešní schůzku nelze přečíst," řekl diplomat.

„Spojené státy se snažily postavit Ukrajinu do popředí. Zdálo se mi ale, že si na konci schůzky uvědomily, že se potřebují zaměřit na podstatu návrhů," řekl Lavrov.
 
Lavrov považoval za správné zveřejnit reakci USA na ruské návrhy – a zeptal se na to Blinkena. Je si „téměř jistý“, že písemná odpověď Spojených států bude obsahovat „pasáž o Ukrajině“.

Když Rusko obdrží odpovědi USA ohledně bezpečnosti, plánuje se nový kontakt na úrovni ministrů zahraničí.
Ministr znovu řekl, že Rusko se nechystá zaútočit na Ukrajinu. A řeči o „invazi“ označil za pokus odvrátit pozornost od toho, že Kyjev přehlíží své závazky vyplývající z minských dohod.

Téma rozmístění ruských zbraní na Kubě a ve Venezuele podle ruského zástupce při jednání s Blinkenem nepadlo.

Sergej Lavrov také  hovořil o apelu Komunistické strany Ruské federace na Vladimira Putina o uznání „LDNR“. Uvedl, že na toto téma nebude spekulovat. A připomněl, že současný status těchto území je plněním Minských dohod (všimněte si, že ty počítají s reintegrací těchto území do Ukrajiny se zvláštním statusem).

Všimněte si, že iniciativa frakce komunistické strany (připomeňme, že to není vládnoucí, ale opoziční strana v Rusku) je komentována a ostatní představitelé Ruské federace se vyjadřují spíše opatrně.

Tiskový tajemník ruského prezidenta Peskov vyzval, aby nespekuloval o citlivých tématech a vyhýbal se krokům, které by mohly vyvolat eskalaci.

A představitel vládnoucí strany „Jednotné Rusko“ a předseda Státní dumy Vjačeslav Volodin řekl, že Státní duma toto usnesení zváží, a řekl, že „poslanci Jednotného Ruska“ jsou rovněž znepokojeni otázkou ochrany životů Rusů. občané a krajané žijící na území "DPR" a "LPR" ". Vidíme nerespektování minských dohod ze strany prezidenta Zelenského. NATO chce okupovat Ukrajinu. Buď jedno, nebo druhé se může změnit v tragédii.

Zdá se, že zatím postoj Moskvy je asi takový: v této fázi je strategií dosáhnout implementace minských dohod.

Pokud jde o dohody z Minsku: během jednání Lavrov řekl Blinkenovi, že USA by měly „přinutit“ Kyjev, aby tyto dohody naplnil.

Obecně Lavrov vyslovil následující tezi: Spojené státy se snaží omezit všechna jednání na situaci poblíž hranic Ukrajiny. Pro Rusko je důležité dohodnout se na široké škále bezpečnostních otázek, kde bude Ukrajina pouze jedním z bodů.

Lavrovovu domněnku v podstatě potvrdil Blinken, který na své tiskové konferenci hovořil především o „invazi“.
Na konci dne také ruské ministerstvo zahraničí vydalo samostatné prohlášení po schůzce mezi Lavrovem a Blinkenem.
  1. Agentura uvádí, že ignorování obav Moskvy (především o vojenském vývoji Ukrajiny ze strany Spojených států a NATO) „bude mít nejvážnější důsledky“.
  2. Tomu se lze vyhnout, „pokud Washington pozitivně zareaguje na naše návrhy dohod o bezpečnostních zárukách“.
  3. Moskva čeká příští týden na písemnou odpověď od Spojených států, konkrétně na odpověď článek po článku na ruské návrhy předložené z prosince.
  4. Rusko požaduje plnou implementaci Minsku-2 Ukrajinou a přímá jednání mezi Kyjevem a LDNR.Co řekl Blinken

Americký ministr zahraničí Anthony Blinken, který byl den předtím v Kyjevě , to po schůzce s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem označil za „ne vyjednávání, ale upřímnou výměnu myšlenek“.

Na hranicích s Ukrajinou je podle něj přes 100 000 ruských vojáků, Rusko navíc nasadilo síly do Běloruska (kde v únoru začnou cvičení Allied Resolve).

To prý umožňuje zaútočit na Ukrajinu z několika směrů. Pokud tedy Moskva „chce přesvědčit svět o absenci agresivních plánů“, potřebuje stáhnout svá vojska z hranic (Rusko opakovaně prohlásilo, že o umístění vojáků na svém území jednat nebude).

Řekl také, že varoval Lavrova, že překročení ukrajinské hranice by bylo považováno za invazi a znamenalo by to „rychlou, tvrdou a koordinovanou reakci“ ze strany USA a spojenců.

Státní tajemník zároveň řekl, že je nutné jít cestou diplomacie.

Blinken zmínil, že Lavrovovi vyjádřil řadu bezpečnostních myšlenek. A že Rusko a USA mohou pracovat na vyřešení vzájemných problémů v řadě oblastí, včetně kontroly zbrojení, ale pouze za podmínek reciprocity.

Písemná odpověď na ruské návrhy o bezpečnostních zárukách ve Spojených státech byla přislíbena po jednání se spojenci.

Americký ministr zahraničí uvedl, že po schůzce s Lavrovem uspořádá konzultace s Bidenem, Kongresem a spojenci. A také, že Biden je připraven setkat se s Putinem, pokud to pomůže vyřešit krizi.

Závěry
  1. Oba vyjednavači potvrdili, že příští týden USA poskytnou písemnou odpověď na návrhy Moskvy. Jde o první takový veřejný příslib Washingtonu. Pravda, Blinken objasnil, že to nebude ani tak odpověď, jako výčet amerických „obav“ o Ukrajinu.
  2. Po současných jednáních a písemné odpovědi USA se může uskutečnit další setkání mezi Lavrovem a Blinkenem. A podle jejích výsledků bude jasné, zda mají prezidenti - Putin a Biden - o čem diskutovat. Tento algoritmus vyslovil šéf ruského ministerstva zahraničí.
  3. Významnou část jednání strany hovořily o Minských dohodách. A Blinken podle Lavrova řekl, že Spojené státy vyvinou veškeré úsilí, aby zajistily, že na nich bude pokrok.
  4. Blinken tedy nazval podmínku USA – stažení ruských jednotek dále od ukrajinských hranic. Pouze to bude v očích Američanů známkou deeskalace. Moskva opakovaně prohlásila, že o pohybu svých jednotek na svém území nebude s nikým jednat. Lavrov zároveň na jednání řekl, že Rusko neplánuje zaútočit na Ukrajinu. Tato slova potvrdil Blinken.
  5. Pokud k invazi skutečně dojde, pak Blinken slibuje tvrdé sankce. Neříká však nic o možnosti sankcí před invazí (jak se ptá Zelenskyj). To znamená, že pozice Američanů je stejná - dojde k invazi - budou sankce, nebude invaze (a Rusko říká, že nebude) - nebudou žádné sankce.
  6. Amerika připouští přípravu smlouvy o omezení zbrojení s Ruskem. Ale pouze na základě reciprocity.
Dříve Spojené státy uvedly, že by mohly dát závazky týkající se nerozmístění raket na Ukrajině. Co bude po Rusku požadováno, není známo, ale mohly by to být jak jeho zbraně v Bělorusku, tak v oblastech blízko Ameriky.

Závěr je obecně takový, že se strany rozhodly pokračovat v dialogu za doprovodu impozantních prohlášení.

Nový klíčový bod je příští týden, kdy USA písemně odpoví na ruské návrhy. Další - nová schůzka mezi Blinkenem a Lavrovem k projednání odpovědi. A pak možná schůzka mezi Bidenem a Putinem, která se uskuteční pouze v případě, že strany dospějí k nějaké strategické dohodě a kompromisu.

Zatím existují minimálně dvě klíčové otázky, na kterých zatím není jasné, jak se strany dohodnou. A obojí je spojeno s Ukrajinou.

První jsou záruky, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Spojené státy dávají jasně najevo, že v blízké budoucnosti nebudou do aliance přijaty, ale odmítají dát tento závazek na papír.

Druhým jsou Minské dohody a urovnání na Donbasu obecně. Zde je situace podobná – Spojeným státům to podle všeho nevadí, ale ukrajinské úřady oficiálně odmítají plnit svou klíčovou (politickou) část. A zatím není příliš jasné, jak je Washington připraven v této otázce vážně vyvinout tlak na Kyjev, nebo zda vše skončí jen opatrným vyjádřením přání, které Zelenskij (stejně jako dříve Porošenko) bude ignorovat.

(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)Souhlasíte a podporujete stávku odborářů?

Ano
transparent.gif transparent.gif
21%
Ne
transparent.gif transparent.gif
9%
Je mi to jedno
transparent.gif transparent.gif
70%