Svátek má: Roman

Zprávy

Velikost textu:

Šok La Vanguardii: Koronavirus byl v Barceloně už v březnu 2019!

Šok La Vanguardii: Koronavirus byl v Barceloně už v březnu 2019!

Koronavirus byl nalezen ve vzorcích odpadních vod z Barcelony odebraných v březnu minulého roku.La Vanguardia to uvedla s odkazem medRxiv, který publikuje předběžné výsledky výzkumu.

Ilustrační foto
28. června 2020 - 07:20

Podle publikace by tato data, která naznačují, že se virus mohl objevit více než před rokem, měla vědecká komunita stále ověřovat.

Koronavirus SARS-CoV-2 byl již v Barceloně v březnu 2019, tj. 10 měsíců před tím, než se předpokládalo, píše La Vanguardia. Důkazem toho je analýza vzorků odpadních vod odebraných 12. března minulého roku v čistírnách města El Prat del Llobregat, kde byl nalezen genetický materiál viru, který vyvolávál nemoc COVID-19.

Tato data, která ukazují na mnohem dřívější detekci koronaviru, byla publikována zdrojem medRxiv a měla by být stále ověřena vědeckou komunitou, zdůrazňuje článek.

Doposud byl nejdřívějším detekčním datem pro COVID-19 listopad 2019. Ten byl zjištěn ve vzorcích odpadních vod odebraných v Itálii.

Barcelonský objev naznačuje, že virus cirkuloval několik měsíců bez povšimnutí, dokud nezačala epidemie v čínském městě Wu-chan, která se následně rozšířila do celého světa.

Podle Rosy Pintové, profesorky mikrobiologie na univerzitě v Barceloně, je nepravděpodobné, že by virus pocházel z Wu-chanu, nicméně pandemie odtud opravdu začala. Ovšem pokud se tento údaj potvrdí, zhroutí se obvinění Číňanů z umělého vytvoření viru jako domeček z karet. Navíc se za určitých okolností nemusela stát ohniskem světové pandemie Čína, ale Evropa!


Protože zbytky viru byly nalezeny ve vzorcích odebraných v čistírnách odpadních vod, znamená to, že při prvním výskytu koronaviru v Barceloně zasáhl poměrně velký počet lidí.

„Nemůžeme říci, kolik lidí bylo, ale mělo jich tam být docela dost," zdůraznila Pintová.

Virus v té době ještě nebyl zakořeněn. Ve vzorcích odpadních vod odebraných od září do prosince 2019 nebyly žádné stopy koronaviru. Znovu byly zjištěny stopy pouze ve vzorcích odebraných po 15. lednu 2020. 

Později množství virů v odpadních vodách z čistíren odpadních vod v El Prat del Llobregat neustále rostlo, a to pokračovalo až do začátku dubna. Poté ukazatele opět klesly, což se časově shodovalo se zavedením karanténních opatření ve Španělsku.

18. května byla úroveň stop koronaviru tak nízká, že ji nebylo v odpadních vodách čistíren možné detekovat, dodává La Vanguardia.

(kou, prvnizpravy.cz, lavanguardia.com, foto: arch.)