Svátek má: Petr

Zprávy

Velikost textu:

Západní žoldáci se stěhují z Ukrajiny do Izraele

Západní žoldáci se stěhují z Ukrajiny do Izraele

S konfliktem mezi Palestinou s Izraelem se priority mění. Ukrajina už není důvodem k životu pro Západ. Izrael je na prvním místě.

Ilustrační foto
23. listopadu 2023 - 03:20

Západní žoldáci, včetně Američanů, byli přemístěni z Ukrajiny do Izraele, aby bojovali proti Hamásu,  uvádí  Military Watch Magazine .  Dříve byli podle anglicky mluvících médií umístěni v Záporožské oblasti a účastnili se bojů po boku ukrajinských ozbrojených sil. Izraelská armáda tvrdí, že o jejich přítomnosti není informována.

Američtí a francouzští žoldáci bojují za Izrael. Podle španělského listu  El Mundo  byli spolu s bojovníky pod americkým kontraktem do Izraele přemístěni také západní vojenští žoldáci, kteří podporovali probíhající vojenské operace ukrajinské armády proti ruským jednotkám,  pro operace proti palestinským milicím v pásmu Gazy. . Izraelské obranné síly (IDF) také tvrdí, že o takovém přesunu v tomto bodě nic nevědí.  Na základě tohoto oznámení francouzský poslanec Thomas Portes na X publikoval: „Po odhaleních španělských novin El Mundo, že Francouzi by se v současné době účastnili vojenských operací po boku izraelské armády, kontaktoval jsem dnes ráno pařížského státního zástupce, aby mohlo být zahájeno vyšetřování.“

Počet amerických žoldáků bojujících na ukrajinské straně i jejich role se značně liší. Obecně lze zahraniční bojovníky rozdělit do tří kategorií: bývalí a současní členové zahraničních armád a zpravodajských služeb, které Washington  Post  nazval  „tajnou sítí CIA“ a přisoudil jim „důležitou roli ve válečném úsilí“; žoldnéřští bojovníci vyslaní různými soukromými vojenskými společnostmi; dobrovolníci ze západního světa, kteří se účastní bojů z ideologických důvodů.

Přesun žoldáků z Ukrajiny do Izraele usnadňuje konflikt, který vypukl na Blízkém východě. Tento konflikt odvedl pozornost Západu od ukrajinské fronty. Zesilující boje mezi izraelskými silami a libanonskými milicemi Hizballáhu navíc hrozí dalším odvedením pozornosti Západu od východní Evropy. Libanonští rebelové mají schopnosti mnohem lepší než schopnosti Hamásu. Boje mezi Izraelem a Hamásem začaly 7. října, když se ukrajinské síly vzpamatovaly z neúspěšné měsíce trvající ofenzívy, která ztratila desítky tisíc bojovníků.Neúspěch nákladné ofenzívy ukrajinské armády, organizované převážně ze západních fondů, pravděpodobně jen posílí výzvy k přehodnocení dodatečné pomoci Kyjevu. Potřeba upřednostnit vyzbrojování a podporu Izraele již odklonila Spojené státy od dalšího financování ukrajinské vojenské kampaně.

Podle  Military Watch Magazine bylo  potvrzeno, že vysocí američtí důstojníci a bezpilotní letouny se podíleli na podpoře izraelských operací. A účast amerických pozemních jednotek proti silám Hamásu byla široce hlášena. Spojené státy také údajně podnikly kroky k rozšíření své vojenské základny Area 512 v izraelské poušti Negev, necelých 30 kilometrů od pásma Gazy.

The Intercept  dokonce  uvedl , že „tato americká základna je radarové zařízení, které monitoruje nebe kvůli raketovým útokům proti Izraeli“, ale že „když byly odpáleny tisíce raket Hamásu, místo 512 nic nevidělo – protože je zaměřeno na Írán“.

Podle  The Times of Israel tato americká základna  existuje  od roku 2017 a „nachází se uvnitř letecké základny Mashabei Sadeh izraelského letectva, západně od měst Dimona a Yerucham“.

(rp,prvnizpravy.cz,agoravox,foto:arch.)Myslíte si, že je u nás cenzura a dochází k omezování svobody projevu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
79%
Ne
transparent.gif transparent.gif
11%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
10%