Svátek má: Václav

Komentáře

Jak Honza k rozumu přišel

V souvislosti s veřejným pokáním pana principála Divadla Na Jezerce Jana, alias „Honzy“ Hrušínského stran koronaviru jsem si vzpomněl na jeden moudrý citát F.M. Voltaireho, ve kterém se praví, že „Tajemství úspěchu je umět mlčet o tom, co nevíte“.

To je totiž případ našeho Honzy, resp. Jana Hrušínského, kterému na základě ne zcela relevantních informací o šíření koronaviru v ČR bouchly saze a nejenže pak kopal kolem sebe, on ještě stačil mnohé osočit, urazit, ponížit, pomluvit či jinak zkritizovat. Byl  totiž krajně roztrpčen rozhodnutím pana premiéra Babiše o uzavření všech akcí, kde by se shromáždilo více jak 100 lidí a to údajně jen proto, že cituji: „….kvůli třiceti nemocným lidem s příznaky lehké chřipky ohlásili zákaz divadelních představení“. No považte, příznaky lehké chřipky a on si dovolí zavřít jeho teátr. Je otázka, nakolik by jej, jako otce , vzrušila skutečnost, že jeho děti mají „jen zvýšenou teplotu 38°!“. Zcela jistě by je do školy neposlal!
    
Nicméně, čas pokročil, pokročil i vývoj a výskyt onemocnění koronavirem, kterých je k dnešnímu dni (cca v poledních hodinách) 464 ! Je to málo nebo dost pro pana Hrušínského k tomu, aby premiér a vláda rozhodli, že lidé v Česku nesmí od dnešní půlnoci , tj. ze středy na čtvrtek vyjít ven bez roušky nebo jiné ochrany nosu a úst. A jak se zdá, pohnula se i sveřepá mysl principála Hrušínského, který zřejmě seznal, že jeho populisticko politický výbuch byl neadekvátní, unáhlený a nepřiměřený. Dnes si velkými dávkami sype kila popele na hlavu a omlouvá se všem za své jednání. Jeho kajícné doznání, že hrubě a nepřiměřeně reagoval na situaci, jeho upřímnou (doufám) lítost a hlubokou omluvu všem, kterých se jeho výrok dotkl, by bylo možné přijat, kdyby  ...kdyby v tom  nebylo zase nějaké malé křiváctví.  
    


Jakkoliv  se na první pohled omluva  pana Hrušínského jeví jako upřímná, snaží se v ní vinu přece jen ze sebe, alespoň částečně, setřást na úkor jiných. On totiž v omluvě  mimo jiné zmiňuje, že „Jsem si vědom odpovědnosti za slova, která jsem napsal. Nevyjadřoval jsem jimi strach o sebe, ale o své zaměstnance a spolupracovníky“!  Tak tedy jenom pro připomenutí: „Likvidace všech nepohodlných. Likvidace malých firem“. „O kompenzaci milionových ztrát ani slovo“. „Kdo už konečně pošle do karantény všechny Bureše a Falmery, Zemany a Klause, všechny prodejné Prchaly, schopné udělat pro prachy a pocit moci cokoli?“
    
To jsou také slova pana Hrušínského a sotva lze věřit , že je řekl jenom proto, že měl strach o své zaměstnance a spolupracovníky. Ta slova totiž ani tolik nezavání, jako spíš smrdí nenávistí k premiéru Babišovi, vládě a všem, kteří podle něj ohrožují svobodu v zemi, která je prý pro něho stejně drahá jako jeho zdraví,  ohrožují demokracii a tím pádem také jeho (díky bohatým dotacím) výnosné podnikání. Takové obavy jsou či mohou být reálné, problém je v tom, že zatímco tisíce jiných podnikatelů to opatření možná přijalo se skřípěním zubů, pan principál Hrušínský jako správný furiant s tím vyšel přímo na buben. No jak by ne, jeho zloba, dlouhodobá animozita, nenávist k současné vládě, premiérovi Babišovi, prezidentu Zemanovi zvlášť mu nedaly, aby svoji krajní nespokojenost nevyjevil veřejnosti. Že se zlou pochodil, víme, teď se omlouvá a je jen otázka, kolik lidí mu jeho lítost a omluvu zbaští.

Jiří  Baťa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
69%
Ne
transparent.gif transparent.gif
16%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%